ENG · LV ·
Aktualitātes
111048

Projekta “Senie amati – no tradīcijām līdz mūsdienām” ietvaros mūsu amatnieki viesojas Meksikā
12.03.2020


Šī gada februārī Tukuma un Engures novada amatnieki, kopā ar amatniekiem no Ropažiem un Garkalnes novadiem, viesojās Meksikā, projekta “Senie amati – no tradīcijām līdz mūsdienām” ietvaros, lai gūtu pieredzi no amatniekiem citā kontinentā. Pieredzes brauciena laikā projekta dalībnieki apmeklēja amatnieku uzņēmumus, piedalījās vairākās radošajās darbnīcās jeb meistarklasēs divos Meksikas reģionos – Mehiko un Čiapas, kā arī piedalījās divos gadatirgos un iepazīstināja Meksikas iedzīvotājus ar saviem darbiem.

Pieredzes brauciena sākumā amatnieki no “Partnerība laukiem un jūrai” un “Biedrība Ropažu Garkalnes partnerība” viesojās Tulancingo pilsētā, Hidalgo apgabalā, kur apmeklēja amatnieku dinastiju, kura daudzu paaudžu garumā izgatavo dažādus māla sadzīves priekšmetus un vietējo uzņēmumu, kas ražo māla dakstiņus un visus darbus veic ar rokām. Šajā pilsētā notika pirmais no diviem gadatirgiem, kur mūsu amatnieki piedalījās arī svinīgā atklāšanā kopā ar Tulancingo pašvaldības pārstāvjiem. Gadatirgū Latvijas stends bija visapmeklētākais. Mūsu amatnieku darbi, kā arī to augstā kvalitāte, tika atzinīgi novērtēta. No Latvijas uz Meksiku devās 4 mūsu teritorijas amatnieki- pinējs Pēteris Tutāns, keramiķis Ivars Grasis, koka produktu ražotājs Raivis Čilipāns no Ir Wood un tekstilizstrādājumu meistare Dace Majevska, kā arī 2 amatnieki no Ropažu Garkalnes partnerības un Partnerības laukiem un jūrai vadītāja Ilze Turka un pārstāve no Ropažu Garkalnes partnerības- Eva Haberkorne Vimba.

 

Sant Cristobal de la Casa pilsētā, Chiapas apgabalā amatnieki piedalījās koka kastīšu lakošanas meistarklasē, kur tās tika lakotas, izmantojot simtiem gadu senas tradīcijas un pati laka, eļļa iegūta no saberztiem kukaiņiem. Tika apmeklēts Sant Cristobal de la Casa  muzejs, kurā izstādīti vairāk nekā 2500 Maiju tekstilizstrādājumu, apģērbi, kas tika valkāti gan ikdienā, gan dažādās ceremonijās un šīs tradīcijas tiek saglabātas arī vēl šodien. Pārsteidzoši, ka kultūra citā kontinentā, un raksti, kas izmantoti audumos, apģērbos un ikdienā ir ļoti līdzīgi Latviskajiem rakstiem, ko izmantojam mēs savā ikdienā, kultūrā.

Chiapas apgabals ir slavens ne tikai ar savu dabas krāšņumu un bagātību, bet arī ar dzintaru, Sant Cristobal de la Casa ir neliels dzintara muzejs. Kas šejienes dzintaru padara īpašu, salīdzinājumā ar Baltijas reģiona dzintaru? Dzintars Meksikā ir ne tikai tradicionāli dzeltens, bet arī pilnīgi balts, zaļš un sarkans. Muzejā iepazināmies kā dzintars tiek izmantots amatniecībā, mākslā un juvelieru darbos. Mūs priecēja apziņa, ka Baltijas dzintars ir labi zināms un atpazīstams Meksikā, tā minerāla īpašības tika augstu novērtētas un izceltas.

 

Viena no iedvesmojošākajām Meksikas amatniecēm, pie kuras viesojās Latvijas amatnieki, ir sieviete vārdā Huanita jeb pilnajā vārdā Juana Gomez Ramirez, kura ar rokām no māla izgatavo dažādas māla figūras, bet viņas trumpis ir īpašas, dažāda izmēra jaguāra figūras. Viņa šo amatu apguva no sava drauga, kad bija vēl pavisam maza meitene un pārņēma jaguāru veidošanu pēc viņa nāves. Laikam ejot, viņa šo amatu iemācīja arī saviem ģimenes locekļiem un cilvēkiem no sava ciema, šodien visa viņas ģimene un puse no viņas ciema iedzīvotājiem strādā pašas izveidotā darbnīcā Taller Y Galeria Artesanal. JuanaGomez Ramirez ir slavena Meksikā un visā Latīņamerikā, un daudzi viņas darbi ir atrodami atpazīstamās Eiropas mākslas galerijās. JuanaGomez Ramirez arī pasniedza meistarklasi mūsu amatniekiem, kurā viņi mācījās no māla veidot baložus.  Tomēr, kas visvairāk palika prātā no viesošanās pie Huanitas, bija viņas vienkāršība, sirsnība un patiesais prieks, ar kādu viņa darīja savu darbu un augstā darba kvalitāte un atbildība pret darāmo.

Atziņas – Pieredzes apmaiņas braucieniem ir nozīmīga loma uzņēmēju, amatnieku darba attīstībā. Tas dod iedvesmu turpmākajam darbam, tas apstiprina un novērtē amatniecības nozīmi un darbu augsto kvalitāti arī ārpus Latvijas robežām. Tas dod jaunas zināšanas, ļauj izmantot jaunus materiālus, nebijušas darba metodes un iegūt nozīmīgus sakarus un kontaktus savu darbu noietu tirgus veidošanai. Viennozīmīgi pieredzes apmaiņas braucieni satuvina pašus Latvijas amatniekus, veidojot jaunus kopīgus produktu piedāvājumu komplektus, rodas jauni darbi un pakalpojumi, kas bagātina un diferencē vietējo piedāvājumu gan pašmāju pircējiem, gan ārvalstu tūristiem apmeklējot mūsu amatnieku saimniecības un izvēloties produktus.

 

 Biedrība “Partnerība Laukiem un jūrai” sadarbībā ar biedrību  “Ropažu Garkalnes partnerība” īsteno sadarbības projektu jau no 2019.gada sākuma, kura laikā amatnieki devušies dažādos pieredzes apmaiņas braucienos uz Ziemeļīriju, Meksiku, Somiju, pa Latviju, kā arī piedalījušies gadatirgos gan Eiropā gan ārpus tās. Projekta mērķis ir spēcināt un popularizēt amatniecības nozari, veidot sadarbības tīklu starp amatniekiem partnervalstīs, dalīties labās prakses piemēros  un sekmēt vietējo amatnieku uzņēmējdarbības spējas, attīstīt jaunus produktus, pakalpojumus un paplašināt redzes lauku gan sadarbības partneru un/vai konkurentu un realizācijas iespēju jomā.

Projekta ietvaros izveidota arī uzņēmēju Datu bāze, kā arī iegādātas stikla vitrīnas vietējo amatniecības produktu izstādīšanai sabiedriskās vietās.

 

Paldies visiem projektā iesaistītajiem un uz sadarbību arī turpmāk.
Ielādēju...      Atpakaļ